معاینه و ارزیابی پاسچرال

معاینه و ارزیابی پاسچرال

بررسی ،  معاینه و ارزیابی پاسچرال  و همچنین تحت نظر گرفتن وضعیت پاسچر ورزشکاران یکی از حوزه های مورد پسند درمان  ناهنجاری های پاسچر و متخصصین ورزشی است. متخصصین بر این باورند که عوامل بالقوه ای میان عدم تقارن های بدن مانند نا هنجاری های اسکلتی و تجمع بار بر روی یک سمت بدن و در نتیجه برخی آسیب های خاصی در ورزشکاران می باشد . ارزیابی پاسچر ورزشکاران به دلیل ارتباط متقابل بین تنه ورزشکار و ساختار ماهیچه ای و یک چهارم تحتانی بدن و همین طور یک چهارم فوقانی بدن بسیار مهم است‌. ناهنجاری های اسکلتی تاثیر مستقیم بر عملکرد سیستم ماهیچه ای دارد.

همچنین ثابت شده است که در ورزشکاران تجمع بار و همین طور عدم توازن ماهیچه ای نیز می تواند عاملی برای مشکلات اسکلتی باشد. تعداد زیادی از ورزشکاران برخی از ماهیچه ها را بیش از  اندازه تقویت میکنند ، برای مثال تقویت بیش از حد عضلات چهار سر ران که باعث عدم توازن نیروهای عضلات چهار سر ران به همسترینگ می شود ، در نتیجه آن عارضه شیب  لگن قدامی برای ورزشکار به وجود می آید. با این اتفاق در این ورزشکار تراز ستون فقرات‌ بهم ریخته است و منجر به هایپر لوردوز می شود و در نتیجه عضلات مفصل ران را غیر منعطف می‌کند.

سیستم های فتوگرامتریک به دلیل دقت بالا در سنجش ناهنجاری و بررسی یک پارچه بدن در کنار قیمت به صرفه بسیار مفید است. ارزیابی های وضعیت سیستم اسکلتی -عضلانی بدن اگر با تجهیزات سنجش کامپیوتری انجام شود بسیار قابل اعتماد می باشد.  بر اساس تحقیقات  J clin Djagn Res   سال 2014 در مقایسه روش های مختلف سنجش ناهنجاری ستون فقرات‌ مانند ارزیابی چشمی، گونیامتری، رادیوگرافی،فلکسیرولر و پلامبلاین روش فتوگرامتری قابل اطمینان ترین روش است. در این روش از عکاسی و دیجیتال سازی تکامل یافته استفاده می شود. این روش به طور یک پارچه و با کمترین خطا سیستم اسکلتی را آنالیز می‌کند.

بیشتر بخوانید:   لیزر درمانی چیست ؟

معاینه و ارزیابی پاسچرال

تست پاسچرال

پوسچر وضعیتی می باشد که در آن شخص بدن خود را هنگام ایستادن و نشستن یا دراز کشیدن نگه میدارد. ارزیابی پاسچرال وضعیت استاتیک شما را بررسی می کند تا ببیند آیا عدم تعادل که منجر به درد و ناراحتی شود وجود دارد. ارزیابی پاسچرال شامل آزمایش های دستی است ست که میزان کارایی عضلات و مفاصل را با هم بررسی می کند و در صورت عدم تعادل آنها را اصلاح می کند. بدن در وضعیت مناسب قرار دارد که در بهترین حالت عمل کند هنگامی که بدن در یک راستای مناسب قرار دارد چگونه حرکت می کند که وزن را به طور مساوی توضیع کند و به ماهیچه ها و مفاصل و ستون فقرات اجازه می دهد تا با هم هماهنگ عمل کنند تا بدون زحمت حرکت کنیم اگر چیزی از تراز خارج باشد ممکن است آسیب و درد ایجاد شود.

ما نحوه حرکت و عملکرد بدن شما را بررسی میکنیم. ما به دنبال ناهنجاری و جبران خساراتی هستیم که ممکن است رخ داده باشد و هدف ما کشف و درمان علل اصلی آن است. در ادامه به توضیح برخی از مزایای ارزیابی پاسچرال می‌پردازیم.

 • افزایش طول عضلات و افزایش انعطاف‌پذیری
 • نگه داشتن استخوان ها و مفاصل در یک راست و درست و صحیح
 • جلوگیری از قفل شدن ستون فقرات در وضعیت نامنظم
 • جلوگیری از کمردرد و سایر درد های عضلانی
 • بهبود ثبات هسته و تعادل عضلانی در اطراف لگن
 • جلوگیری از کشیدگی و استفاده بیش از حد از عضلات
 • کاهش میزان فرسودگی در سطوح مفصلی

ارزیابی همچنین می‌تواند به انتخاب مناسب کفش به عنوان مثال : کفش مخصوص دویدن و کفش مخصوص باشگاه کمک کند.

بیشتر بخوانید:   لیزرتراپی دیسک کمر

پاسچرال چیست؟

بدن در یک تعادل ذاتی با وجود عدم تعادل بر سر می برد با یک مثال ساده تعادل سازگاری بین کلیه سمت راست ما با قلب که در سمت چپ قرار دارد وجود دارد به گونه ای که قرارگیری احشاء ما بنا بر این تعادل سازگار میباشد. یک جابجایی و یا آسیب در هر نقطه می تواند بر روی بقیه تاثیر بگذارد گاهی یک ناراحتی در ناحیه کبدی می تواند منجر به دردهای ناشناخته‌ ‌ای در شانه راست یا زانوی راست شود.

این تعادل در انجام و حرکت اندام های بدن نیز وجود دارد به عنوان مثال آرنج چپ با پای راست کاملاً در تعادل حرکتی قرار دارند و بر عکس این اتفاق هم درست است. پوسچر عبارتی از که برای توصیف وضعیت قرارگیری بدنیا نحوه قرارگیری قسمت های بدن در کنار یکدیگر به کار میرود. پوسچرها یا وضعیت بدنی های ایده آل آنهایی هستند که در صورت قرار گیری بدن در آن حالات یک فعالیت به کارآمد ترین شکل ممکن با استفاده از حداقل میزان انرژی انجام می گیرد‌. تمام فعالیت ها با یک پوسچر شروع شده و با یک پوسچر دیگر به اتمام می رسند.

ارتباط بین بخش های بدن به صورت ارادی قابل کنترل است ولی انجام این کار نیاز به تمرکز بسیار زیادی دارد در صورتی که عملکرد بدن نرمال باشد وضعیت بدنی ها و تنظیمات آن به صورت خودکار و سریع صورت می گیرد‌. تمرینات پوسچر یا وضعیت بدنی باید هم شامل تمرین های کششی و قدرتی و هم تمرین های حس عمقی باشد.

بیشتر بخوانید:   درمان مچ دست با فیزیوتراپی

معاینه و ارزیابی پاسچرال

وضعیت پاسچرال

همانطور که گفته شد تمرینات پوسچر یا وضعیت بدنی باید شامل تمرین های کششی و قدرتی و تمرین های حس عمقی باشد که در ادامه توضیح خواهیم داد که چرا باید اینگونه باشد.

 • وضعیت بدنی داینامیک است
 • وضعیت بدنی ساده است
 • وضعیت بدنی نیاز به هماهنگی دارد
 • دلایل الگوهای حرکتی نامناسب

واضح است که یک ماهیچه سفت به مفصل امکان حرکت در دامنه حرکت کامل خود را نمی دهد برای پیشگیری از جراحت مفصل باید در دامنه حرکت کند که قادر به حفظ پایداری باشد. هنگام حرکت از یک وضعیت بدنی به وضعیت بدنی دیگر باید یاد بگیریم که چگونه این کار را به روش موثر و در یک دامنه حرکتی پایدار و بی خطر انجام دهیم.

با مراجعه به کلینیک فیزیوتراپی ، فیزیوتراپیست با بررسی هر یک از این وضعیت های بدنی و مشاهده نحوه تغییر یک پوسچر به پوسچر ديگر وضعیت بدنی داینامیک را مورد معاینه و ارزیابی پاسچرال قرار خواهد داد. احتمالاً یکی از زمانهای که حفظ وضعیت بدنی مناسب اهمیت زیادی پیدا می‌کند هنگام بلند کردن بار است. باری که قرار است بلند شود باید نزدیک به بدن فرد قرار گیرد زوایای مفاصل ران باید به گونه‌ای باشد که انگار فرد در حال هل دادن چیزی روی سطح زمین می باشد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

خدمات سئو از محتوامون