الکتروتراپی

الکتروتراپی

الکترو تراپی به عنوان یک جریان الکتریکی به بدن  یک روش درمانی محسوب می شود. شاید با شنیدن نام الکتروتراپی به نظرتان برسد این روش درمانی برای بیماری های حاد و خطرناک کارآمد است اما بهتر است بدانید که الکتروتراپی یکی از روش های پیشرفته در فیزوتراپی است که برای کاهش درد و بهبود آسیب های وارده به اعضای بدن بکار می رود. در این مقاله ما قصد داریم به موضوع الکتروتراپی بپردازیم و در این زمینه اطلاعات مفیدی در اختیار شما بگذاریم پس به شما پیشنهاد می کنیم این مقاله را از دست ندهید و تا انتها مارا همراهی کنید.

الکتروتراپی چیست؟

الکتروتراپی استفاده از جریان های الکتریکی برای ایجاد اثرات درمانی بر روی بدن است شاید برایتان جالب باشد اما بهتر است بدانید که ، الکتروتراپی از سال های نه چندان دور برای درمان بیماری های مختلف استفاده شده است. این روش درمانی برای مدیریت درد، تحریک عضلات، کاهش تورم و افزایش جریان خون مفید است یکی از بزرگترین مزایای استفاده از الکتروتراپی این است که یک روش غیرتهاجمی عالی برای مدیریت درد بدون دارو است همچنین الکتروتراپی در مقایسه با داروهای مسکن عوارض جانبی بسیار کمی دارد و غیر اعتیادآور محسوب می شود.

الکتروتراپی

تعریف الکتروتراپی

الکتروتراپی یک روش درمانی است که برای ترمیم آسیب دیدگی اسکلت عضلانی  در کلینیک فیزیوتراپی فیزوتراپی به کار می رود در واقع این روش یک روش درمانی است که نیاز به عمل جراحی بر روی اسکلت عضلانی آسیب دیده نیست. الکترو تراپی همراه با فیزوتراپی به عنوان یک مکمل در بهبود وضعیت و تسکین درد در بیماران به کار می رود. در کنار الکتروتراپی انجام دادن تمرینات ورزشی و یوگا اهمیت بالایی در تسکین و بهبود وضعیت درمانی بیماران دارد.

انواع الکتروتراپی

در الکتروراپی از دستگاه های مخصوصی استفاده می شود که هر کدام از نظر اشعه و طراحی بکار رفته در هر یک با هم متفاوت می باشند در واقع از هر کدام در زمینه خاصی برای تسکین درد و بهبود وضعیت بیمار استفاده می شود.

گالوانیک به عنوان یک دستگاه الکتروتراپی برای بیمارانی که دچار ضایعه نخاعی و قطع شدن اعصاب هستند مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه جریانی در بازه ۵/۰ الی ۵/۲ میلی آمپر دارد که برای این بیماران به کار گرفته می شود.

بیشتر بخوانید:   تفاوت فیزیوتراپی و کار درمانی

دستگاه فارادیک نیز برای حرکت دادن ماهیچه های سالمندان و همچنین برای بیمارانی که دچار سکته مغزی و ناتوانی در تاندون ها هستند تجویز می شود.

دستگاه اینترفرنشیال دارای فرکانس ۴۰۰۰هرتزی و ۲۰۰۰ هرتزی است که اولی برای کاهش درد و اسپاسم های عضلانی و دومی نیز برای تقویت عمق عضلات بکار می رود.

دستگاه تنس نیز جریانی معادل ۱۲  الی ۳۰ میلی آمپر دارد که به دو شکل عادی پالس با فرکانسی در حدود 50 الی 150 هرتز به عنوان یک روش درمانی بکار می رود.

دستگاه ولتاژ بالا برای افزایش سرعت گردش خون در ماهیچه ها  موجب بهبود زخم های ناشی از دیابت ، زخم های فشاری می شود و از طرفی سرما زدگی عظله را نیز بهبود می بخشد. این دستگاه با اعمال جریان الکتریکی با ولتاژ بالا بسیار موثر می باشد.

عوارض  الکتروتراپی

از شایع ترین عارضه جانبی الکتروتراپی می توان به  تحریک یا بثورات پوستی اشاره کرد در واقع این تحریکات پوستی ناشی از چسب های موجود در الکترودها یا نواری که الکترودها را در جای خود نگه می دارد بر روی پوست ظاهر می شود.  طبیعتا استفاده بیش از حد از از روش درمانی لکتروتراپی بر روی بافت بدن موجب احساس سوزش در پوست می  شود در زمان استفاده از الکتروتراپی نکات مربوط به مدت زمان درمان باید به دقت دنبال شود تا  هیچ مشکلی در بافت بدن ایجاد نشود.

شاید در نظر خیلی ها روش الکتروراپی برای تقویت عضله های بدن یک روش خطرناک به حساب بیاید اما این طور نیست بلکه در زمان قرار گیری جریان بر روی عضله ها فرد هیچ احساس ناخوشایندی ندارد بلکه در صورتی که بیش از زمان گفته شده از جریان الکتریکی بر روی بدن استفاده شود موجب التهابات پوستی بر روی بدن می شود.

اگرچه هیچ عارضه جانبی دستگاه های الکتروتراپی وجود ندارد، توصیه های مبنی بر عدم استفاده از این روش درمانی برای زنان حامله، افراد مبتلا به صرع و همچنین افرادی که از مشکلات قلبی رنج می برند ، دیده می شود.

بیشتر بخوانید:   درمان رادیو فرکانسی چیست؟

اثرات الکتروتراپی

الکتروتراپی برای آرام سازی اسپاسم عضلانی، پیشگیری و تاخیر در آتروفی عدم استفاده، افزایش گردش خون موضعی، توانبخشی عضلانی و آموزش مجدد با تحریک الکتریکی عضلات، حفظ و افزایش دامنه حرکتی، مدیریت دردهای مزمن و غیرقابل درمان، حاد پس از سانحه استفاده می شود. الکتروتراپی در افرادی که دچار سانحه شده اند  موجب بهبود دامنه حرکات بدن در این افراد می شود در واقع امواج بکار رفته در دستگاه الکتروتراپی موجب افزایش گردش خون در ناحیه آسیب دیده می شود. این امواج درهای شدید و حاد حاصل از جراحی یا اسیب دیدگی را به مراتب تسکین می دهد. از اثرات دیگر الکتروتراپی بر بدن بیمار می توان به مواردی همچون بهبود وضعیت بیمار پس از فرایند دارویی، جلوگیری از بروز بیماری آتروفی عضلانی، بازآموزی عصب از طریق تحریک مستقیم اشاره کرد.

الکتروتراپی برای دیسک کمر

شاید برایتان این سوال به وجود بیاید که آیا الکتروتراپی برای درمان دیسک کمر موثر است یا خیر؟ با توتتجهت به تحقیقاتی که در این زمینه شده است الکتروتراپی برای درمان دیسک کمر موثر است در واقع در دستگاه های الکروتراپی با ارسال پالس های الکتریکی به عضلات از جمله اعصاب کمر فعالیت های بافت های کمر و همچنین اعصاب را بهبود می بخشد. الکتروتراپی به عنوان یک روش غیر تهاجمی موجب تسکین درد در افراد بیمار می شود.

الکتروتراپی در فیزوتراپی

الکتروتراپی گروهی از روش‌ها است که از جریان الکتریکی برای القای اثر فیزیولوژیکی بر بدن استفاده می‌کند این بر اساس جریان الکتریکی از طریق بدن است به همین سادگی جریان الکتریکی از بدن عبور می کند، اثر مکانیکی ایجاد می کند. الکتروراپی در فیزوتراپی نقش بسزای دارد به این دلیل که در فیزوتراپی فعالیت های ورزشی زیادی برای عضله ها انجام می شود که اگر این فعالیت ها با روش درمانی الکتروراپی همراه شوند بسیار کارآمد خواهد بود.

الکتروتراپیالکتروتراپی در فیزوتراپی چیست؟

الکتروتراپی یک روش درمانی موثری است که با استفاده از جریان الکتریکی به نواحی آسیب دیده کمک می کند این روش درمانی بیشتر توسط فیزیوتراپیست های مجرب برای درمان انواع بیماری ها از درد عضلانی گرفته تا آرتریت در فیزوتراپی مورد استفاده قرار می گیرند.

بیشتر بخوانید:   بهترین کلینیک فیزیو تراپی در پارک وی

این روش درمانی برای درمان تحلیل عضلات، دردهای شدید و آسیب های اسکلتی با استفاده از تحریک الکتریکی انجام می شود.

الکتروتراپی از طریق جریان های الکتریکی با هدف تسکین در و تقویت بافت های آسیب دیده  برای تحریک اعصاب و عضلات از طریق پوست انجام می شود. این روش درمانی غیر تهاجمی است و در زمان اعمل جریان الکتریکی بر روی بدن هیچ در و سوزشی ایجاد نمی شود.

اگرچه درمان های الکتروتراپی زیادی با استفاده از دستگاه های مختلف وجود دارد، اما آنها غیر تهاجمی هستند و عوارض جانبی ندارند. اعمال جریان الکتریکی بر روی بافت های آسیب دیده موجب مواردی از قبیل زیر می شود:

  • درد بدن را کاهش می دهد
  • درد عصبی را تسکین می دهد
  • موجب بهبود آسیب های اسکلتی عضلانی در بدن می شود
  • گردش خون را در بدن به مراتب افزایش می دهد
  • زخم ها را التیام می بخشد
  • اسپاسم عضلانی را آرام می کند.

سخن پایانی

الکتروتراپی، اگرچه از دید بعضی از افراد بسیار خطرناک به نظر می رسد اما تحریک الکتریکی برای بسیاری از انواع دردهای عضلانی و عصبی به خوبی در این روش بسیار موثر است.

الکتروتراپی یک روش درمانی است که توسط فیزیوتراپیست ها استفاده می شود به تقویت عضلات آسیب دیده ، بهبود بافت های آسیب دیده و به بازسازی عضلات نیزکمک می کند. الکتروتراپی نه تنها یک روش پرطرفدار در فیزیوتراپی است، بلکه می‌تواند توسط پزشکان توانبخشی نیز استفاده شود، زیرا مزایای درمانی متعددی دارد.

اعتقاد بر این است که در بافت های سالم جریان الکتریکی در طول بدن ما جریان دارد زمانی که تعادل آن جریان الکتریکی آسیب می بیند، درد در ناحیه خاصی از بدن ظاهر می شود با تنظیم مجدد جریان و در نتیجه کمک به ترمیم بافت، می توان از یک جریان ریز روی ناحیه آسیب دیده برای تسکین درد بهره مند شد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

خدمات سئو از محتوامون