تکار تراپی

تکار تراپی در فیزیوتراپی نوعی گرما درمانی درون زا (با ایجاد گرما در داخل بدن شما را التیام می بخشد) بر اساس امواج رادیویی است.  از دیگر انواع تکار تراپی می توان به TENS و PEMF اشاره کرد که از طول موج های متفاوتی استفاده می کنند. همچنین بسیاری از بیمارانی که برای درمان با تکارتراپی مراجعه می کنند اغلب وزرشکارانی حرفه ای و مبتدی هستند.

تکار تراپی چگونه عمل می کند؟

آیا تا به حال شده که ضربه محکمی به زانوی خود وارد کرده و سپس آن را مالش دهید تا درد از بین برود؟ درد در واقع از بین نمی رود. اتفاقی که می افتد این است که اعصاب اطراف توسط اصطکاک تحریک می شوند و سیگنال درد از زانوی شما گیج می شود. درد ثابت می ماند، اما مغز آن را به اندازه کافی ثبت نمی کند. هنگامی که تحت درمان tecar قرار می گیرید، یک سر الکترود در محل درد شما قرار می گیرد و شما احساس زاپینگ می کنید. این زاپینگ همان اثر را ایجاد می کند و برای درد بسیار شدیدتر عمل می کند. این تحریک عصبی می تواند مانع از ترکیب اعصاب شما در اثر درد اولیه شود و می تواند التهاب را کاهش دهد، بنابراین درد را کاهش پیدا می کند.

علاوه بر این، گرما متابولیسم شما را تسریع می کند. این باعث می شود خون شما سریعتر جریان یابد و اکسیژن بیشتری دریافت کنید. نتیجه این است که اکسیژن بیشتر و سایر خواص درمانی سیستم های طبیعی بدن شما به سرعت به محل تزریق می شود. این امر سبب می شود تا لخته های خونی و گرفتگی های عضلانی سریع تر باز و رفع شوند. در نتیجه درد کاهش می یابد و آثار آسیب دیدگی به مرور ناپدید می شود.تکار تراپی

تحقیق و بررسی اثر بخشی تکار تراپی

آزمایش ها نشان می دهد که تکار تراپی درد تجربه شده را بیش از نصف کاهش می دهد. آزمایشی که توسط Osti و همکاران (2015) انجام شد، TECAR و نور درمانی دیگری را بر روی 66 نفر که درد را تجربه می کردند، بررسی کرد. آنها از دو مقیاس درد برای ارزیابی تغییرات استفاده کردند:

  • مقیاس درد بصری که توسط فردی که درمان را انجام می دهد (مقیاس بینایی آنالوژیک).
  • یک مقیاس درد تجربه شده برای کمک به بیماران برای افزایش و کاهش درد خود گزارش دهند (مقیاس ناتوانی)

درد گزارش شده از 13.0 ± 54.0 در مقیاسی که اندازه گیری درد را تجربه کرد به 23.5 ± 19.8 در طی 10 جلسه و 3 هفته رسید. این اثر به ویژه برای TECAR که برای درد پا و کمر استفاده می شود قوی بود.

علاوه بر این، هوامده (2014) یک بررسی بسیار مفید از کار روی درمان TECAR انجام داد. او دریافت که این ادعا را تایید می کند که به طور موثری قادر است آسیب های زانو، شانه، لگن، مچ پا، ستون فقرات، دست، آسیب های عضلانی و همچنین اختلالات دردناک التهابی، استئوآرتیکولی و عضلانی (آرتروز، کمر، سیاتیک) را درمان کند.

تکار تراپی چگونه عمل می کند؟

آیا می خواهید تکار تراپی را امتحان کنید؟

اکنون شما بیشتر در مورد تکارتراپی می دانید، می توانید ببینید که شانس بسیار خوبی وجود دارد که واقعاً درد شما را تسکین دهد. درد هر کس در تجربه کمی متفاوت است، بنابراین توصیه می کنیم به یک کلینیک فیزیوتراپی خوب و معتبر مراجعه کنید تا مطمئن شوید که بهترین رژیم مدیریت درد و بهبودی را برای خود دریافت می کنید.

کاربردهای رایج  تکار تراپی در فیزیوتراپی

کاربرد اصلی تکار تراپی در فیزیوتراپی مربوط به توانبخشی اختلالات اسکلتی عضلانی و درد و توانبخشی ورزشی است. برخی از بیماری‌های رایج درمان شده عبارتند از:

  • صدمات / التهاب حاد یا مزمن
  • اسپاسم عضلانی
  • درد مفاصل
  • سینوویت
  • تاندونوپاتی
  • بعد از جراحی
  • آرتروز
  • کمر درد

همچنین زمینه های دیگری وجود دارد که از روش درمانی تکارتراپی برای آنها استفاده می کند مانند سلامت لگن، زیبایی فیزیکی و توانبخشی دامپزشکی.

از تکار تراپی برای چه مواردی استفاده می شود؟

مشکلات عضلانی، مفصلی و لنفاوی

تروماتولوژی

روماتولوژی

فیزیوتراپی ورزشی

تکارتراپی به ویژه برای تسکین درد و اهداف ضد التهابی مفید است. برای درمان بیماری های حاد یا مزمن در عضلات و مفاصل استفاده می شود.

این فناوری به شکستن چرخه معیوب درد، التهاب و سفتی کمک می کند. به تخلیه افیوژن کمک می کند، تحرک مفصل را بهبود می بخشد و روند بهبودی را بهبود می بخشد. این به نوبه خود باعث کاهش زمان بهبودی و تسریع بازگشت به فعالیت های عادی می شود.

  

خدمات سئو از محتوامون