فیزیوتراپی برای درمان دررفتگی شانه 

درمان دررفتگی شانه 

ما در این مقاله در مورد شیوه های فیزیوتراپی که برای درمان دررفتگی شانه  و تسکین درد شانه وجود دارد صحبت می کنیم تا پایان مقاله با ما همراه باشید. شانه برخلاف پیچیدگی که دارد بسیار در معرض فرورفتگی قرار دارد. ساختار شانه بدین صورت است که از یک گوی (استخوان بازو) و کاسه (فرورفتگی استخوان کتف) تشکیل شده است‌.  ثبات استخوان بازو، در فرورفتگی کم عمق استخوان کتف بسیار کم است. اما ساختارهایی وجود دارند که ثبات مفصل را افزایش می دهند. مثل عضلات، تاندونِ عضلات،  رباط ها و کپسول دربرگیرنده مفصل. هرگونه جابجایی گوی یعنی استخوان بازو از استخوان خود را در رفتگی شانه می نامیم. در بین عضلات شانه نقش عضلات در شانه بسیار قابل توجه می باشد. در صورتی که هر کدام از این عناصر به خوبی نقش خود را ایفا نکنند باعث شل شدن شانه می شود‌.

در صورت شل شدن عضلات  می توان نقش عضلات را به وسیله فیزیوتراپی تقویت نمود و عملکرد عضلات را بهبود بخشید.   در برخی از مواقع بعد از دررفتگی و جا اندازی و یا حتی بعد از جراحی انجام شده انجام این روند درمانی جهت ترمیم ساختارهای آسیب دیده بسیار ضروری می باشد‌. اگر شما دچار مشکلاتی در شانه خود شده و احساس درد می کنید نگران نباشید زیرا این درد قابل درمان می‌باشد اما لطفاً این درد را جدی بگیرید و مراجعه به پزشک متخصص را به تاخیر بیندازید.

 درمان دررفتگی شانه 

چه عواملی باعث دررفتگی شانه می شود؟

 معمولا دررفتگی شانه بر اثر ضربه به شانه یا آفتاب چیزی  بر روی دست ایجاد می شود. برخی از افراد دارای مفاصل متحرک می باشد از این رو می توانند کف دست خود را به راحتی بر روی زمین قرار دهند و انگشتان دست خود را به پشت مچ برگردانند. شانه های این افراد در وضعیتی که جهت خلفی-تحتانی نامیده می شود قرار می گیرند. در این حالت می‌تواند دررفتگی شانه و جابجایی جابجایی های مکرر و جزئی شانه به وقوع بپیوندد به این وضعیت بی‌ثباتی چند جهته می گویند. علاوه بر این در افرادی که دچار سکته مغزی شده اند نیز جابجایی شانه به سمت پایین اتفاق می‌افتد و دلیل آن هم ضعیف شدن ماهیچه های اطراف شانه است.

بیشتر بخوانید:   در مورد بیماری شانه یخ زده چه میدانید؟

 شانه نمی‌تواند جاذبه را به پایین متوقف کند و بعد این به تدریج از سوکت خارج می شود. جابجایی  شانه در سکته مغزی یک منبع بزرگ درد می باشد.

علائم دررفتگی شانه چیست؟

نکته ی دیگری که مطرح می‌شود این است که چطور متوجه شویم که دچار دررفتگی شانه شده‌ایم؟ دررفتگی شانه درد حاد و شدید را ایجاد می‌کند که تا بازوها گسترش می یابد به طوری که فرد نمی تواند بازو های خود را به راحتی حرکت دهد و زانو از موقعیت خود خارج شده است و  شخصی که به شانه ی شما دست می زند  قادر به احساس استخوان پشت شانه نمی شود. همچنین احتمال این وجود دارد در بازوی خود احساس بی حسی داشته باشید که نشان دهنده آسیب عصبی می باشد.

برای مشخص کردن موقعیت سرهورمال نسبت به سوکت و تعیین وجود شکستگی به پرتوهای ایکس نیاز است. ممکن است دررفتگی شانه برای افراد قابل تشخیص نباشد توصیه می شود هنگام احساس درد در شانه خود پزشک متخصص مراجعه نمایید تا پزشک با مصاحبه تشخیصی و معاینه و انجام عکس و رادیولوژی ها  علت درد در ناحیه شانه شما را تشخیص دهد و با توجه به علت تشخیص داده است و درمان مناسب را تجویز نماید.

 درمان دررفتگی شانه 

اهداف درمان فیزیوتراپی برای درمان

 بازگشت  شانه به عملکرد طبیعی

 فزایش دامنه حرکتی، درد و تورم شانه محدوده حرکتی شانه شما را کاهش می دهد. این محدودیت معمولاً به دلیل سفت شدن  اسپاسم عضلات اطراف شانه می باشد‌. با فیزیوتراپی این اسپاسم کمتر می‌شود.

کاهش درد،  اما در کنار کاهش درد حرکت دادن شانه  توسط فیزیوتراپی ضروری می باشد تا عضلات کشیده و شل شوند و اسپاسم عضلات کاهش یابد. انجام  صحیح و بی خطر فیزیوتراپی  نیازمند دانش و مهارتی است که تنها افراد متخصص و حرفه ای از آن برخوردار می باشند که در کلینیک فیزیوتراپی مشغول به کار هستند. هرگونه حرکت اشتباه می تواند  مشکلات شدید تری را به وجود بیاورد.

بیشتر بخوانید:   بهترین کلینیک فیزیوتراپی در تجریش

 لذا یکی دیگر از عملکرد های فیزیوتراپی کاهش درد می باشد. تورم و کبودی گاهی اوقات در کنار درد نیز وجود دارد، که با توجه به شرایط  می تواند از سرما درمانی یا گرما درمانی برای کاهش درد و التهاب استفاده نمود. در مواقع لزوم درمانگر از امواج فراصوت و جریان های تحریک الکتریکی استفاده می کند‌  ماساژ و باند های چسبی و طب سوزنی از ابزارهای مفید هستند که مورد استفاده قرار می گیرند.

افزایش قدرت شانه یکی دیگر از نتایجی است که در نتیجه فیزیوتراپی حاصل می شود  افزایش قدرت شانه می باشد. با توجه به نقش عضلات در حفظ ثبات  مفصل، دررفتگی و آسیب ها بازیابی قدرت عضلات اطراف شان بسیار قابل توجه می باشد.

 علاوه براین با فیزیوتراپی عملکرد عضلات بهبود می یابد می‌شود این عضلات شامل عضلات چرخاننده عضله دوسر و سه سر و عضلات نگهدارنده کتف بر روی دنده ها می باشد.‌ممکن است عضلات اطراف شانه شما در زمان مناسب عملکرد خود را نداشته باشند، فیزیوتراپی به شما این امکان را می دهد که عضلات خود را به حالت اول آن بازگردانید.

 درمان دررفتگی شانه 

فیزیوتراپی برای درمان دررفتگی شانه چگونه انجام میشود؟

دررفتگی شانه ابتدا باید جا انداخته شود پس از آن برای اصلاح بافت های نرم تر شانه ب باید به مدت ۳ تا ۶ هفته  بی حرکت بماند.در این حالت ممکن است دست آتل بندی شود یا از آویز دست برای بی حرکت  نگه داشتن سنگ استفاده شود. بهترین روش استفاده از نوار برای نگه داشتن بافت های نرم می باشد. در این مرحله می توان  تمرینات ایزومتریک (بدون حرکت مفصل) و انقباضات عضلات تیغه شانه (عضلات کتف) را شروع نمود.

بیشتر بخوانید:   درباره درد نبض دار زانو در شب بدانید

هنگامی که دیگر در شانه خود دردی را  احساس نکردید تمرینات بیشتر عضلات  شانه را می توانید آغاز کنید. یکی  از اهداف مهم فیزیوتراپی دررفتگی شانه تقویت عضله دلتوئید به‌خصوص در صورتی که به آن آسیب وارد شده باشد، است.

فیزیوتراپیست باید از کنترل شما بر بدن و پاهای خود مطمئن شود تا فشار بیشتری به شانه شما وارد نشود. فیزیوتراپیست  تمریناتی به شما در  جهت بهبود گیرنده های حرکتی مفصل ارائه می دهد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

خدمات سئو از محتوامون