منوال تراپی

منوال تراپی در واقع همان درمان دستی در فیزیوتراپی است که روی مفصل های دست، پا و ستون فقرات به منظور سرعت بخشیدن به درمان و هم‌ چنین رفع اختلال های بدن انجام می شود. لازم به ذکر است که تکان دادن این مفاصل در جهت های مختلف و با سرعت معین، جا انداختن مفصل ها یا حتی بافت های نرم عضلات، ماساژ عمقی بافت نرم و غیره نیز در این روش درمانی استفاده می شوند. منوال تراپی می تواند درد فرد را کاهش دهد و خشکی و سفتی مفصل ها را نیز از بین ببرد. علاوه بر این ها منوال تراپی می تواند استرس فرد و فشاری که بر روی عضلات آن است را کم کند.

منوال تراپیست کیست؟

منوال تراپیست ها افرادی هستند که در رشته ی فیزیوتراپی تحصیل کرده اند و  درباره ی روش ها و تکنیک های این کار آموزش های لازم را دیده اند. منوال تراپیست در رابطه با فیزیوتراپی، آناتومی بدن، مفصل ها، عضلات، بیو مکانیک بافت و غیره مطالعه می کنند و دوره های مختلفی را در این زمینه ها می گذرانند و بعد از این دوره ها آزمون های عملی و کتبی می دهند و بعد از قبولی در این آزمون ها و اخذ مدرک PT می توانند فعالیت خود را شروع کنند.

مزایای منوال تراپی

همان گونه که در بخش های قبل نیز اشاره کردیم منوال تراپی می تواند موجب از بین بردن درد شود؛ کاهش التهاب بافتی، بهتر کردن وضعیت گردش خون فرد، از بین بردن چسبندگی هایی که در بافت آسیب دیده هستند و از بین گرفتگی های عضلات نیز از دیگر مزایای منوال تراپی است. البته به هیچ عنوان نمی توان از بالا بردن طول عضله هایی که کوتاه شده است، بهبود تعادل در بدن،  بالا بردن ترشح هورمون هایی که مسئول مبارزه با درد هستند چشم پوشی کرد. علاوه بر این ها اگر از خشکی و یا حتی سفتی مفصل های خود رنج می برید و یا این که به دنبال راهی برای کم کردن فشار عضلانی و استرس خود هستید نیز می توانید از منوال تراپی استفاده کنید. البته این ها بخش کوچکی از فواید منوال تراپی هستند که ما به آن ها اشاره کردیم.

بیشتر بخوانید:   فیزیوتراپی و اهمیت آن

منوال تراپی کاربرد منوال تراپی

به جرات می توان گفت که درمان دستی (منوال تراپی) کاربرد های زیادی دارد و شما می توانید مشکلات زیادی را با کمک آن حل کنید.

 • تنگی کانال نخاعی
 • سندروم تونل کارپال
 • درد سیاتیک
 • درد های حاد و شدید
 • سر درد های میگرنی
 • بورسیت ( التهاب بورس ها)
 • تاندونیت ( التهاب تاندون ها )
 • سندروم افتادگی شانه
 • کپسولیت چسبنده
 • سندروم آرنج تنیس بازان
 • آسیب هایی که به مینیکس پا وارد شده است
 • آسیب مفصل ساکروایلیاک
 • و غیره

نحوه انجام درمان دستی

باید خدمتتان عرض کنیم که این درمان با توجه به شرایط  و وضعیت بیمار مشخص می شود و برای هر فردی یک تمرین جداگانه تعیین می شود. شایان به ذکر است که این روش روی هر ناحیه از بدن به گونه ی متفاوتی انجام می شود پس ابتدا فیزیوتراپیست فرد بیمار را معاینه می کند و بعد از معاینات لازم تعدادی تمرین مخصوص تجویز می کند. البته باید  به این نکته نیز اشاره کنیم که اگر بیمار شرایط لازم را داشته باشد می تواند منوال درمانی انجام دهد که در بخش های بعد بیش تر درباره ی آن صحبت می کنیم.

بعد از بررسی های لازم منوال تراپیست مفاصل فرد را در جهت های مختلف حرکت می دهد و با تکنیک های مشخص و ماساژ های عمقی موجب جا اندازی مفصلی و کشش عضلات می شود .شما می توانید بخش اعظمی از درد هایی هم چون گردن درد و کمر درد را کم کنید. منوال تراپیست ناحیه ی مورد نظر را لمس می کند و آن نقطه یا نقاط را ماساژ می دهد تا فرد به انعطاف بیش تری برسد. این درمان می تواند موجب افزایش جریان خون، افزایش تحرک و بهبود التهابات شود.

بیشتر بخوانید:   فیزیوتراپی برای درمان دررفتگی شانه 

دیسک کمر خود را با منوال تراپی درمان کنید

همان گونه که می دانید دیسک کمر می تواند موجب مختل کردن زندگی روزمره ی هر فردی شود ؛ اگر از دیسک کمر رنج می برید می توانید از منوال تراپی استفاده کنید. این درمان می تواند به مقدار قابل توجهی درد خود را کم کنید. اگر به کلینیک فیزیوتراپی مراجعه کنید برای درمان عارضه کمر درد فیزیوتراپیست مفصل ناحیه ای که آسیب دیده است را حرکت می دهد و موجب انعطاف بیش تر مفاصل می شود. این درمان می تواند دامنه ی حرکتی فرد را بازگرداند و درد را نیز کم کند.

منوال تراپیزانو درد خود را با منوال تراپی درمان کنید

زانو درد معمولا با شکل های مختلفی هم چون آرتروز زانو، پوکی استخوان، آسیب مینیسک، استئوآرتریت نمایان می شود و مشکلات زیادی را برای فرد ایجاد می کند.  خوشبختانه بخش زیادی از زانو درد با کمک تمرینات منوال تراپی درمان می شود و جلوی پیشرفت آن گرفته می شود؛ روش های منوال تراپی برای زانو درد دامنه حرکتی فرد را بالا می برد، گردش خون را در آن ناحیه زیاد می کند، عضلات منقبض شده را شل می کند و در نتیجه زانو درد را کم می کند.

گردن درد خود را با منوال تراپی درمان کنید

لازم است بدانید که نقاط ماشه ای نقاط حساس بدن هستند که خیلی فوری تحریک می شوند معمولا خیلی فوری تحریک می شوند. این ناحیه ها به خاطر آسیب های عضلانی، انقباض های مکرر و دائمی،  تحرک زیاد دچار درد شده و برای درمان نیز فرد متخصص ناحیه ها را ماساژ می دهد.

بیشتر بخوانید:   الکتروکوپانکچر چیست ؟

چه کسانی نباید منوال تراپی انجام دهند

کسانی که بیماری های خاصی دارند و یا خونریزی داخلی مفصلی دارند نمی توانند منوال تراپی انجام دهند. علاوه بر این فردی که جراحی تعویض مفصل انجام داده است نیز نمی تواند از این درمان استفاده کند. اگر فردی نرمی مفاصل دارد نیز به هیچ عنوان نمی تواند منوال تراپی انجام دهد. چنان چه به یکی از بیماری های ذکر شده مبتلا هستید حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.

هزینه ی منوال تراپی چه قدر است

این درمان به نوعی درمان کم هزینه شناخته می شود ‌. باید این نکته را نیز اضافه کنیم که هزینه ی منوال تراپی به موارد زیادی بستگی دارد.

 1. مکان درمان: این که مرکز درمان دولتی و یا خصوصی باشد در هزینه های درمان موثر است.
 2. مهارت فیزیوتراپیست: هر چه منوال تراپیست ماهر تر باشد دستمزد گران تری دارد و هزینه ها بالا تر می رود.
 3. مدت زمان درمان: زمان و تعداد جلسات درمان می توانند در هزینه های درمان موثر باشند. هر چه تعداد جلسات بالا تر برود به طبع هزینه های درمان نیز بالا تر می رود.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

خدمات سئو از محتوامون