مگنت تراپی

مگنت تراپی یا مغناطیس درمانی یکی از روش های درمانی و غیر تهاجمی در فیزیوتراپی است. در این روش میدان های مغناطیسی مصنوعی بر روی بخش آسیب دیده متمرکز می شوند و فرکانس و شدت میدان های مغناطیسی توسط متخصص  در کلینیک فیزیوتراپی قابل کنترل است. در این مقاله به سوالاتی از قبیل این که مگنت تراپی چیست؟ چه عوارض و کاربرد هایی دارد؟ هزینه مگنت تراپی چقدر است؟ و… پرداخته ایم. برای کسب اطلاعات مفید در این زمینه پیشنهاد می کنیم تا پایان همراه ما باشید.

عوارض مگنت تراپی

مگنِت تراپی از روش های درمانی بی خطر و بدون عارضه است اما همه ی روش های درمانی با این که بی خطر و بدون عارضه هستند ممکن است برای برخی از افراد منع مصرف داسته باشند. از جمله مواردی که در صورت وجود سبب منع استفاده از روش مگنِت تراپی می شود، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. افرادی که باتری قلبی دارند: امواج مغناطیسی بر روی عملکرد باتری اختلال ایجاد می کنند و ممکن است سبب مرگ بیماران شود.
  2. افرادی که دستگاه های تزریق دارو به صورت زیر پوستی دارند.
  3. زنان باردار
  4. کودکان
  5. افراد دارای تومور مغزی بدخیم
  6. افرادی که دچار عفونت، اختلالات غدد درون ریز، خونریزی هستند

از جمله عوارضی که به ندرت ممکن است در افراد پس از مگنِت تراپی بروز کنند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • درد
  • حالت تهوع
  • سرگیجه

مگنت تراپی

هزینه مگنت تراپی

هزینه مگنِت تراپی به فاکتور های مختلفی وابسته است. تعداد جلسات درمان، شدت و نوع بیماری، هزینه مراکز درمانی، نوع بیمه، شهرت و تجربه پزشک از فاکتور های مهم در تعیین هزینه مگنت تراپی هستند. ا آن جایی که هزینه مگنِت تراپی در مقایسه با روش های درمانی دیگر کم تر است می تواند جایگزین مناسبی برای روش های پرخرج باشد.

بیشتر بخوانید:   فیزیوتراپی روماتیسم

خواص مگنت تراپی

از مزایا و خواص مگنِت تراپی می توان به تغییر میزان سطح انرژی سلول، افزایش اندورفین، افزایش خون رسانی، شل شدن عضلات، کاهش ادم، کاهش اسپاسم، تسریع روند ترمیم بافت، تریع روند جوش خوردگی استخوان و … اشاره کرد. در ادامه به برخی از این خواص بیشتر پرداخته شده است:

تسریع روند ترمیم بافت: میدان های مغناطیسی در مگنِت تراپی بر روی سلول های قرمز خون، میوگلوبین موجود در ماهیچه ها، موادی دارای خاصیت پیزوالکتریک مانند استخوان ها، پروتئین ها، کراتین ها و…. تاثیر بسیار زیادی دارند و می تواند سبب تسریع روند ترمیم بافت ها شوند.

تسریع روند جوش خوردگی استخوان: بدن انسان دائما در حال نوسازی است یعنی سلل های آسیب دیده با سلول های جدید جایگزین می شوند. میدان های مغناطیسی می توانند سرعت تشکیل استخوان و همچنین سرعت روند جوش خوردن استخوان های آسیب دیده را افزایش دهند حتی اگر تحت عمل جراحی قرار گرفته باشد و از پلاتین برای ثابت نگه داشتن آن ها استفاده شده باشد و یا در گچ باشند. تاثیر میدان مغناطیسی در تسریع روند جوش خوردن استخوان ناشی از بهبود گردش خون و تحریک سیستم سیتوپلاسمیک است.

کاهش ادم: اثر مکنیت تراپی در این مورد ناشی از اتساع عروق و افزایش تغذیه بافت است.

کاهش اسپاسم:  همان طور که اشاره شد مگنِت تراپی سبب افزایش گردش خون می شود. افزایش گردش خون، بهبود تغذیه بافت، پاک سازی محیط آسیب دیده از مواد زائد ناشی از فعالیت سلولی و ترمیم بهتر را سبب می شود.

مرکز مگنت تراپی در تهران

از آن جایی که ممکن است مگنِت تراپی در بعضی از بیماران عوارض کوتاه مدتی داشته باشد بسیار مهم است که کجا و تحت نظر چه کسی انجام شود. به همین دلیل توصیه می شود اگر قصد دارید که مگنت تراپی انجام دهید از مراکز معتبر و مجهز برای این کار استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:   اولتراسوند تراپی پیامد ها و نتایج مورد انتظار

دستگاه مگنت تراپی چیست

دستگاه مگنت تراپی به اشکال و شدت های متفاوت که قابل برنامه ریزی است به تولید و انتشار امواج مغناطیسی می پردازد که در روند بهبود بیماری موثر است. این امواج به صورت پالس به بدن بیمار منتقل می شود. تعداد این پالس ها و چگونگی امواج در درمان بیماری های مختلف متفاوت است.

مگنت تراپی چیست

مگنِت تراپی یک روش درمانی در فیزیوتراپی است که بر پایه تحریک بافت ها و سلول های بدن می باشد. این روش به دلیل اثر گذاری بر سلول های گردش خون و سلول های سیستم ایمنی سبب تسکین درد و از بین بردن ورم و التهاب مفید است. برای این که مگنت تراپی اثر بهتری داشته باشد یکسری عامل باید در نظر گرفته شود. از جمله آن ها می توان به روش اعمال( تماسی، عمومی و کلی)، شکل موج و انتخاب میدان مغناطیسی،  تجهیزات مورد استفاده در روش های مختلف برای رساندن میدان مغناطیسی به بافت ها و…اشاره کرد. مگنت تراپی نیاز بیمار به دارو های مسکن و سایر داروهای تسکین دهنده برای کاهش درد ها را بر طرف می کند.

مگنت تراپی

مگنت تراپی برای دیسک کمر

مگنِت تراپی یکی از روش های درمانی جدید است که برای کمر درد و گردن درد پیشنهاد می شود. دیسک کمر اغلب سبب بروز درد شدید در کمر می شود از این رو پزشکان مگنت تراپی را به عنوان درمانی برای اختلالات مفصلی و مشکلات کمر توصیه می کنند. در نواحی آسیب دیده و دردناک بدن میزان اکسیژن و گردش خون کاهش می یابد مگنِت تراپی و اعمال نیروی مغناطیسی سبب افزایش جذب یون کلسیم در مهره های شکسته و آسیب دیده می شود و به بهبود سریع تر آن ها کمک می کند.

بیشتر بخوانید:   روماتولوژی با فیزیوتراپی

مگنت تراپی در فیزیوتراپی

مگنِت تراپی بر روی عضلات و استخوان ها و همچنین اثر بخشی در کاهش درد های عضلانی تاثیر بسیار زیادی دارد به همین دلیل می توان آن را شاخه و زیر مجموعه ای از علم فیزیوتراپی دانست. مگنت تراپی در درمان بیماری هایی مانند آرتروز و کاهش سردرد های گردنی و التیام زخم ها بسیار موفق عمل می کند. با توجه به نکات گفته شده ادغام مگنت تراپی و فیزیوتراپی می تواند تاثیر بالایی در روند درمان داشته باشد.

نتیجه

در این محتوا به ارائه اطلاعات جامع و کلی در زمینه مگنت تراپی پرداختیم که یکی از شاخه های علم فیزیوتراپی است که می تواند روی استخوان های مختلف و عضلات بدن کارساز باشد و التهابات موجود را رد مدت زان اندک بهبود بخشد. البته باید توجه کرد که استفاده از مگنت تراپی تنها در مراکز درمانی معتبر قابل استفاده است چرا که این روش درمانی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و باید زیر نظر متخصص انجام شود.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

خدمات سئو از محتوامون